27 lipca 2016

Poradnik PODSTAW FOTOGRAFII
Od zamysłu do gotowego zdjęcia.
Przymierzałam się do stworzenia tego miejsca bardzo długo, ale jak widać wychodziło mi to dość kiepsko. Robimy zdjęcia już kilka solidnych lat, jednak nasza droga to osiągnięcia zadowalającego dla nas poziomu trwała bardzo długo. Nie jesteśmy profesjonalistami, nie skończyliśmy odpowiednich szkół, ani drogich kursów. Po prostu, pewnego razu stwierdziliśmy, że chcemy spróbować. Kupiliśmy nasza pierwszą lustrzankę NIKON D3000 z dość kiepskim jak się okazało obiektywem NIKKOR AF-S 18-200 mm f3,5-5,6 - co oznaczają te magiczne literki i cyferki, dowiecie się w późniejszych rozdziałam FOTOPORADNIKA - i zaczęliśmy robić zdjęcia. Byliśmy w tym temacie można powiedzieć lekko obeznani, ale w ogólnym rozrachunku wyszło, że całkowicie zieloni. I tak z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc i z roku na rok nasza wiedza i doświadczenie stawały się coraz większe. Cały czas jednak była to nasza fotograficzna zabawa, która z czasem przeradzała się z wielką pasję. Mieliśmy styczność z profesjonalnymi fotografami, od których czerpaliśmy tyle ile się da i spotkaliśmy również mnóstwo takich, którzy za profesjonalistów się uważali, a okazywało się, że wiedzę mają mniejszą od nas. To utwierdziło nas w przekonaniu, że chyba nie jesteśmy tacy kiepscy i w wielu przypadkach naszą pracę można postawić na równi z tymi, którzy zarabiają tym na życie. Uczymy się nieustannie, ponieważ fotografią jest dziedziną, w której nie można spocząć na laurach - wiadomo są niezmienne zasady kadrowania, ustawień sprzętu, czy kolejnych etapów na drodze ku gotowemu zdjęciu, jednak możliwości i inspiracji jest nieskończenie wiele i ciągle czuć niedosyt.

Robimy zdjęcia w dwójkę i doskonale się uzupełniamy. Nie ma fotografów, którzy zajmują się każdym zdjęciowym gatunkiem, ponieważ jest to niemożliwe, by znać się na wszystkim. Każdy ma swoją ulubioną dziedzinę zdjęć, w której się specjalizuje. Adam świetnie sprawdza się w portretach oraz reportażach i w jednym palcu ma wiedzą sprzętową i ustawień manualnych. Ja zdecydowanie lepiej czuję się w fotografii krajobrazowej, produktowej, czy architektury i spełniam się w kompozycji oraz obróbce. Wiadomo, że każdy z nas chcąc nie chcąc poradziłby sobie w przeciwnych specjalizacjach, ale taki mamy podział, dobrze nam z tym i zdecydowanie lepiej jest dzielić swoją pasję i pracę w kimś, kto doskonale Cię rozumie ;)

Niniejszy FOTOPORADNIK kierowany jest do osób, które chciałyby zacząć przygodę z fotografią, ale nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać. Jest to również miejsce, które mam nadzieję, uświadomi jej odbiorcom ile pracy trzeba włożyć z jedno dobre zdjęcie i że to nie dobry sprzęt robi zdjęcia, a osoba, która za nim stoi. Niestety często tak się na to patrzy - im lepszy aparat, tym lepsze zdjęcia - i niestety, a może stety dobre zdjęcia można robić nawet komórką, trzeba tylko wiedzieć jak...


# KTO MOŻE ROBIĆ ZDJĘCIA?

Odpowiedź jest aż nadto oczywista - KAŻDY! I taka jest prawda. Do sprzętu fotograficznego w dzisiejszych czasach dostęp ma absolutnie każdy i żadnego problemu nie stanowi stukanie ich na potęgę w każdej możliwej sytuacji. Aby jednak zająć się tym na poważnie i przede wszystkim ŚWIADOMIE trzeba posiadać kilka cech i być świadomym czym tak naprawdę jest fotografia:

1) SZTUKĄ - jakby na to nie patrzeć fotografia jest sztuką, jak dla mnie wyjątkową, ponieważ potrafi uchwycić najbardziej ulotne chwile i zachować ich niepowtarzalność. Każdy fotograf jest artystą, a fotografia wymaga od niego przede wszystkim WRAŻLIWOŚCI i umiejętności dostrzegania piękna często tam gdzie jest ono niewidoczne. Z jednej strony należy wykazywać się CIERPLIWOŚCIĄ, czekając na odpowiedni moment lub kadr, z drugiej SZYBKOŚCIĄ REAKCJI, kiedy dobre ujęcia są bardzo ulotne. Przy reportażach, czy portretach jest to sztuka jednego momentu, ponieważ 90% scen i ujęć będzie nie do odtworzenia. W przypadku kadrów nieruchomych zazwyczaj jest możliwość powtórzenia zdjęcia, kiedy coś poszło nie tak z kadrowaniem, czy ustawieniami. Nie mniej trzeba mieć duszę artysty z nieszablonowym patrzeniem na świat, by znajdować tematy do zdjęć i odpowiednio umieszczać je na "kliszy".

Fotografia to uczucia i emocje, które zapisują się w portretach, przypadkowych kadrach, krajobrazach, czy prostych detalach. To bardzo chwilowa i ulotna sztuka dostrzegania i rejestrowania momentów, które już nigdy się nie powtórzą...

2) RZEMIOSŁEM - nie ważne jaki wizjoner i artysta by z nas nie był żaden z nas będzie fotograf jeśli nie będziemy podchodzić do tematu rzemieślniczo. Oznacza to nie mniej nie więcej jak znajomość tematu, którym się zajmujemy: jak przygotować się do zrobienia zdjęcia; jaki wybrać sprzęt i obiektyw do konkretnych sesji; jak ustawić manualnie aparat; jak zrobić dobrą kompozycję lub zaaranżować scenerię; jak ustawić światło i dobrać kolory; jak manipulować głębią ostrości; jak obrobić zdjęcie, przy którym spełniliśmy już wszystkie powyższe punkty. Jest to jednym słowem WIEDZA, którą musimy mieć, żeby robić dobre zdjęcia. Wiadomo, że czasem przez przypadek i bez większych przemyśleń zdarzy nam się zrobić świetne zdjęcie, ale na przypadkach daleko nie zajdziemy.

3) CIĘŻKA PRACA - poza powyższym przygotowaniem do zdjęcia, które wcale do łatwiej pracy nie należy trzeba mieć świadomość tego, że jest to ciężka praca fizyczna. Nie wybieramy miejsc do robienia zdjęć pod względem tego czy będzie łatwo, ale czy będzie dobrze. Warunki mogą być przeróżne - 40 stopniowy upał, mróz, wiatr (w deszczu raczej plenerów się robi, choć czasem i to wchodzi w grę ;)); konieczność noszenia ze sobą sprzętu ważącego nawet z 20 kg, albo i przeciwnych gabarytów (statywy, blendy, namioty bezcieniowe, lampy); wykonywanie akrobacji i gimnastyki publicznej z balastem, jeśli chcemy złapać fajny kadr; noszenie ze sobą akcesoriów do sesji, jeśli takowe przewidujemy i wreszcie godziny spędzone przed komputerem na obróbce. Prawda jest taka, że jeśli robimy zdjęcia tylko dla siebie to wielu z tych aspektów zazwyczaj unikamy, choć my tak naprawdę zaczęliśmy robić zdjęcia na zlecenia dopiero niedawno, a i tak z tym wszystkim mierzyliśmy się wcześniej. W momencie, kiedy robimy zdjęcia dla kogoś dochodzi jeszcze współpraca w drugim człowiekiem, która często do łatwych nie należy, zwłaszcza jeśli trafiamy na kogoś z własną wizją i wymaganiami, które są niemożliwe do realizacji lub nie rozumie on dlaczego pewne rzeczy trzeba zrobić tak a nie inaczej.


# ŚWIADOMA FOTOGRAFIA

To wszystko o czym piszę opiera się o zasadniczy punkt jakim jest właśnie świadome fotografowanie. Tak jak wspominałam, zdjęcia może robić każdy, ale w momencie kiedy bierzemy się za to na poważnie - nawet jeśli tylko dla siebie, -choć wcześniej czy później i tak wyjdziemy z tym do świata - potrzeba nam wiedzy i świadomości co i jak powinniśmy robić, by zdjęcia wychodziły nam tak, jak byśmy tego oczekiwali. Nie jest to trudne i opiera się na kilku głównych zasadach, które po jakimś czasie wejdą nam w nawyk, jednak na początku może się to wydawać nie do ogarnięcia. W moim odczuciu świadome robienie zdjęć opiera się o cztery główne punkty, z których wszystkie są tak samo ważne i żaden bez drugiego istnieć nie może. Jest to niezmienna droga, którą musimy pokonać od zamysłu zdjęcia do gotowej fotografii:

1) SPRZĘT - zdjęcia możemy robić wieloma aparatami: tymi w smartphonie, aparatem kompaktowym, kamerką sportową, czy wreszcie lustrzanką. Każdy z nich cechuje się czymś innym i daje nam inne możliwości, do każdego również możemy dobrać odpowiednie akcesoria, które urozmaicą lub ułatwią nam pracę. Najwięcej możliwości rzecz jasna mamy przy lustrzance i przede wszystkim obiektywach, które stanowią o jakości i spełnieniu naszych oczekiwań co do zdjęcia. Przymierzając się do konkretnego ujęcia lub wybierając się gdzieś, gdzie wiemy, że będziemy robić zdjęcia musimy przeanalizować jaki sprzęt będzie nam do tego potrzebny.

2) PRZYGOTOWANIE - zanim zrobimy zdjęcie musimy zadbać o kilka szczegółów, które będą stanowić o powodzeniu zdjęcia:
  • światło
  • kompozycja 
  • kolory
Światło stanowi o charakterze i klimacie każdego zdjęcia. Kompozycja może być zamierzona i ustawiona lub sami musimy stworzyć ją w obiektywie na bazie tego co widzimy. Kolory, ich spójność i nasycenie są bardzo istotne, by zdjęcie wyglądało tak jakbyśmy tego oczekiwali.

3) ZDJĘCIE - po spełnieniu wszystkich powyższych warunków musimy pobawić się nieco aparatem przy konkretnym zdjęciu, które planujemy: ustawienia manualne - zmieniają się w zależności od warunków, ujęcia, czy chęci uzyskania konkretnego efektu; głębia ostrości - jest zależna od ustawień manualnych oraz naszego manipulowania focusem; kadrowanie - klu całego zdjęcia, możliwe do odratowania przy obróbce, ale jest to coś co stanowi o naszym być albo nie być z zabawą fotografią. Kadrować trzeba umieć, można się tego uczyć i szlifować umiejętności, ale o ile wszystkie powyższe zagadnienia są strefa rzemieślniczą, w której ciężką praca możemy dojść do perfekcji, o tyle przy kadrowaniu wchodzimy już w strefę sztuki - trzeba to po prostu czuć.

4) OBRÓBKA - dwa zasadnicze punkty: selekcja zdjęć oraz obróbka komputerowa.


Napisanie tego wszystkie zajęło mi kilkanaście minut, jednak przy robieniu zdjęć na spełnienie wszystkich tych warunków mamy zaledwie kilka minut, a czasem nawet sekund. Dlatego tak ważne jest przygotowanie i wiedza, którą musimy zgłębić, by swobodnie móc się tą fotografia pobawić.


Dziś wyjątkowo bardzo opisowo bez przykładów fotograficznych, ponieważ do tego dojdziemy później. W kolejnych częściach chciałabym opisać i pokazać na przykładach każdy z powyższych punktów, a w późniejszych częściach FOTOPORADNIKA opowiem co nieco o konkretnych rodzajach zdjęć takich jak portret, fotografia dziecięca, reportaż, fotografia krajobrazowa, czy produktowa. Mam nadzieję, że informacje będę przydatne i przede wszystkim zrozumiałe - z racji tego, że całą wiedzę, którą posiadamy zdobywaliśmy sami będę posługiwać się terminami i nawami zrozumiałymi dla każdego, a nie tylko tych, którzy siedzą w temacie. Czasem będą to podstawy i oczywistości dla jednych, ale drugich, którzy dopiero zaczynają mogą być bardzo istotne.

Mam tez nadzieję, że zarażę Was miłością do fotografii i pomogę co nieco uporać się z jej podstawami, bo ZDJĘCIA ROBIĆ KAŻDY MOŻE czasem lepiej, a czasem trochę gorzej...

Do zobaczenia wkrótce ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.